HABERLER

Akustik nedir

Akustik günümüzde hep müziklerle bilinir. Oldukça popüler olan bu müzik türü, her şarkıda farklı bir etki göstermektedir. Örneğin çok iyi bildiğiniz bir parçayı bir de akustik, yani az sesli haliyle dinlediğinizde kulağınıza şarkının her hali farklı gelmektedir.
AKUSTİK NEDİR?
Aslen dalga fiziğinin bir bölümü olan akustik, kapalı yerde sesin duyulup dağılma tarzına, bunu incelemeye verilen addır. Kulakta ses duyusu meydana getiren esnek karakterli boyuna titreşimlerin madde içerisindeki yayılımı ile bu titreşimleri meydana getiren cisimlerin kendi titreşimlerini inceler.
Bazen bir odaya girdiğinizde sesiniz çok kısık, kesik veya yankılı geliyor olabilir. İşte tam burada akustik devreye girer ve bu durumu inceler.
AKUSTİĞİN ALANLARI NELERDİR
Akustik bir yerdeki sesin genel olarak nasıl geleceğini, nasıl daha iyi halde olacağını araştırır. Bazen ses yükselticiler, hoparlörler veya sesle ilgili herhangi bir sistemden çok şeyler beklenirken sonuç hüsran ile bitebilir. İşte burada asıl problemin oda akustiği olduğu ortaya çıkmaktadır.
Akustik Uygulamalar Nelerdir?
Akustik sesin özelliklerini inceleyen bilim dalına verilen addır. Evlerin, fabrikaların, cami, okul, hastane gibi tüm binaların inşaatı sırasında akustik ayarlamalar yapılmalıdır. Günümüzdeki akustik uygulamalarına örnekler;
Konferans salonları, sinemalar, camilerdir. Mimar Sinan’ın yapmış olduğu Süleymaniye Camisi ve Aspendos Antik tiyatrosu akustik uygulamaların en iyi örnekleridir.